ağız ve  çene cerrahisi | Özlem Ersöz

ağız ve çene cerrahisi

ağız ve çene cerrahisi

Eskişehir Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Nedir ?

Ağız, diş ve çene bölgesinde deformasyon ve hastalık bulunmaması, kişinin sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmesinin yanı sıra yüz estetiği bakımından da oldukça önem taşır. Yaşanılan ağız, diş ve çene problemleri ihmal edilmemeli ve başarılı bir tedavi için olabildiğince erken aşamada sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Son derece gelişmiş bilimsel yöntemler ışığında gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar, problemli bölgelerin normal fonksiyonlarına kavuşmasına ve daha estetik bir görünüm kazanmasına olanak tanır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Eskişehir'de Ağız, diş ve çene cerrahisi; ağızda, dişlerde ve çenede yer alan her türlü deformasyon ve hastalıkların tedavisinin yapıldığı bir diş hekimliği dalıdır. Problemli bölgelerdeki yumuşak ve sert doku sorunları sonradan oluşabildiği gibi doğumsal da (konjenital) olabilir. Ağız, diş ve çene cerrahisi, problemli bölgeleri normal fonksiyonlarına kavuşturan cerrahi operasyonların yanı sıra daha estetik bir görünüm için yapılan operasyonları da kapsar. Etkili bir şekilde uygulanan cerrahi operasyonlar, diş hekimliği fakültelerinin ilgili anabilim dallarından mezun olan uzman hekimler tarafından gerçekleştirilir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uygulamaları

Diş Cerrahisinde başarılı ve kalıcı sonuçlara ulaşmak için ağız, diş ve çene cerrahisi operasyonları steril ameliyathane koşullarında gerçekleştirilir. Genel anestezi (narkoz), lokal anestezi ve sedasyon olmak üzere cerrahi operasyonlarda kullanılan 3 tür anestezi yöntemi vardır. Birçok operasyonda lokal anestezi yeterli olurken; diş hekimi fobisi olan hastalarda, zihinsel engelli kişilerde ve lokal anestezinin yeterli olmadığı diğer durumlarda genel anestezi yöntemi tercih edilir. İlgili bölgeyi uyuşturmayan ve hastanın sadece uyur hale geçmesini sağlayan sedasyon yönteminde, uyuşma sağlanması için lokal anestezi de uygulanır.

Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları

Çene eklemi, tükürük bezi ve ağızdaki yumuşak doku hastalıklarının yanı sıra enfeksiyonlar, kistik ve tümör oluşumları, apse, kemik içi lezyonları ve kemik nekrozları gibi çeşitli ağız, diş ve çene hastalıkları da vardır. Hastalığın türüne, ilgili bölgenin durumuna ve hastanın özelliklerine göre en başarılı ve uzun ömürlü sonucu sağlayan tedavi yöntemi gerçekleştirilir. Çiğneme, ısırma ve yutma gibi durumlarda hastaya aşırı ağrı veren ağız içi hastalıklar yaygın olarak görülür ve uzman cerrahlar tarafından etkili bir şekilde tedavi edilir.

Implant Uygulamaları ve Protez Öncesi Cerrahi

Çene kemiğine yerleştirilen ve titanyum malzemeden üretilen dental implantlar, takılacak olan protezlerin tutunması için yapay bir diş kökü görevi görürler. Ağız, diş ve çene cerrahisinde implant tedavileri yaygın olarak gerçekleştirilir. Hasarlı ya da eksik diş sorununu fonksiyonel bir çözüme kavuşturan implantlar, çene kemiği ile kaynaşarak vücuda tam bir uyum sağlar. Kanal, protez, kuron tedavisi ve protez öncesi cerrahi işlemler de yine sıklıkla uygulanan ve hastalara etkili çözümler sunan cerrahi tedaviler arasındadır.

Diş Çekimi ve Ortognatik Cerrahi

Eskişehir Diş Çekimi, Yıpranmış, damağa gömülü, komplike dişlerin ve sorunlu 20 yaş dişlerinin çekilmesi; ağız, çene ve diş cerrahisinde sıklıkla gerçekleştirilen operasyonlar arasındadır. Rahatça temizlenebilen, derin çürük oluşumu bulunmayan, dişlerde çapraşıklığa sebep olmayan ve tamamen sürmüş durumda olan 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur. Düzeltici çene cerrahisi olarak da adlandırılan Ortognatik Cerrahi ise çene ve diş problemlerinden kaynaklanan konuşma, nefes alma, horlama ve çiğneme sorunlarının çözülmesini ve hastaların daha konforlu bir yaşama kavuşmasını olanaklı kılar.

Deformasyon, Yara ve Kırık Tedavileri

Ağız, diş ve çene cerrahisinde, doğuştan gelen ya da sonradan oluşan deformasyon, yara ve çene kemiği kırıkları etkili cerrahi tekniklerle tedavi edilir. Problemin oluşum türüne, niteliğine ve hastanın durumuna bağlı olarak uzman çene cerrahı tarafından en uygun tedavi yöntemine karar verilir. Başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar sayesinde ilgili bölgedeki problemler ortadan kaldırılır ve hastanın daha iyi bir yüz görünümüne kavuşması sağlanır.

blog

Hollywood Gülüşü / Hollywood Smile Nedir?

Mükemmel bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin tercihi olan Hollywood smile, sağlıklı dişler ve simetrik dudaklara karşılık görülüyor.

devamını oku
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir ?

Ağız hijyeninin doğru şekilde sağlanmadığı durumlarda, ağız kokusu ile karşı karşıya kalınabilir.

devamını oku
Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır ?

Diş sağlığını korumanın en etkili yolu, dişlerin doğru şekilde fırçalanmasıdır.

devamını oku
İmplant Tedavisi Nedir?

Hastaların farklı nedenlerden ötürü kaybettiği dişlerin yerine yeni dişlerin oluşturulması, diş implantıdır.

devamını oku

iletişim

Soru, görüş ve öneri istekleriniz için aşağıdaki iletişim kanallarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

adres

İsmet İnönü 1.Cad. No:102D TEPEBAŞI / ESKİŞEHİR

haritada göster
iletişim formu