Estetik | Özlem Ersöz

gülüş tasarımı

gülüş tasarımı

Dişler, yüzün yüz estetiğinin en önemli ve tamamlayıcı unsurudur. Estetik, güzellik, çekicilik dönemden döneme, toplumdan topluma, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir kavramdır. Değişmeyen tek şey yüzdeki altın orandır. Altın oran sağlandıktan sonra dental tedavilerle diş eti ve dişte küçük dokunuşlarla kişiye özel estetik diş ve estetik gülüş tamamlanır.

Estetik Gülüşü Etkileyen Faktörler
 • Cinsiyet ve Yaş

 • Dudakların Şekli ve Kalınlığı

 • Gülüş Hattı

 • Dişlerin Şekli

 • Dişlerin Rengi

 • Dişlerin Konumu

 • Dişlerin Dizilimi

 • Yüz Şekli

 • Altın Oran

 • Dişlerin Diş Eti ile Uyumu

 • Diş Etlerinin Rengi, Şekli, Biçimi

 • Diş Etlerinin Dudakla İlişkisi
Kişiye özel gülüş tasarımına vizajizm denir. Gülüş tasarımı, yüz, dudaklar, diş eti, dişler gibi gülüşü etkileyen faktörlerin birbirleri ile olan ilişkisinin değerlendirilip detaylı estetik analizleri kapsayan gülüş şeklinin belirlenmesidir.

Kişisel istekler, sağlık ve doğallık birleştirilerek kişiye özel ideal gülüşü planlamaktadır. Gülüş tasarımı planlanırken sadece fiziksel özellikleri değerlendirilip şekillendirmek yeterli değildir. Yaşam tarzı, kişilik, profesyonel ihtiyaç ve istekler mutlaka değerlendirilir ve bu doğrultuda planlama yapılır. Diş hekimi bu şekilde en teknolojik malzemeler ile çalışarak sadece güzel bir gülümseme değil, kişinin yüz hatları ve kişilik özellikleri ile uyumlu güzel bir gülümseme planlar.

Kişiye Özel Gülüş Tasarımı İçin Kriterler

Cinsiyet, Yüz Hatları, Yaş, Gülüş Simetrisi, Dişlerin Boyu, Diş Eti Seviyesi, Diş Rengi, Diş Dizimi, Dudak ve Diş Uyumu Çene, Burun

Yaş ilerledikçe ağız ve çene bölgesinde ciltte meydana gelen gevşeme ile birlikte kırışıklar başlar. Ön diş boyunun kısalmasıyla birey daha yaşlı görünür. Sadece ön dişlere yapılacak küçük dokunuşlarla dahi daha genç ve dinamik görünmek mümkündür. Beslenme alışkanlıklarımız, yaşam şeklimiz, dişin mine tabakasında meydana gelen renklenmeler, lekeler gülüşümüzün ışıltısını gölgeler.

Şekilde küçük bir müdahale ile beyazlatma yaparak kısa sürede pırıl, pırıl bembeyaz bir gülüşe sahip olabiliriz. Size özel gülüş tasarımı ile her açıdan çok daha sağlıklı ve doğal görünen pırıl pırıl, bembeyaz dişlere kavuşmanız mümkün. Gülüş tasarımında birçok yeni güvenilir teknik kişinin ihtiyacına göre uygulanır.


Gülüş Tasarımında Pembe Estetik

Tüm estetik uygulamalarda amaç kişiye yakışanı bulmaktır. Gülerken dişlerin görüntüsü kadar diş etlerinin seviyeleri ve simetrik görünmeleri de önemlidir. Bazı durumlarda tüm yüz hatları mükemmele yakın olmasına rağmen güldüğümüzde diş etlerimiz görünüyorsa bu durum gülüşümüzü olumsuz yönde etkiler ve özgüven eksikliği oluşturur. Bu durumun tedavisi sadece 20 dakikadır. Pembe estetik adı verilen bu işlemle sadece diş etlerine müdahale yeterli ise diyot lazer ile işlem yapılabilir. Ama daha ileri seviye bir düzenleme gerekli ise sert doku (Er:YAG) veya kombine lazer cihazı kullanılarak pembe estetik yapılabilir.

Gülüş Tasarımında Beyaz Estetik

Beyaz estetik dişlerin üzerine uygulanan porselen laminalar, kompozit laminalar, bonding uygulamaları, beyazlatma ve inley-onley uygulamalarıdır.

Gülüş Tasarımı Kaç Seansta Tamamlanır?

Hastanın mevcut durumuna ve yapılacak tedaviye göre seans sayısı değişecektir. Tedavi bazen tek seansta bazen de birkaç haftada tamamlanabilir.

Kişiye özel gülüş tasarımı ile yüzünüzle tamamen uyumlu yapılacak tedavilerle gülüşünüzü gençleştirmek, güzelleştirmek ve yenilemek diş hekimi muayenesi kadar yakınınızda.

blog

Hollywood Gülüşü / Hollywood Smile Nedir?

Mükemmel bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin tercihi olan Hollywood smile, sağlıklı dişler ve simetrik dudaklara karşılık görülüyor.

devamını oku
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir ?

Ağız hijyeninin doğru şekilde sağlanmadığı durumlarda, ağız kokusu ile karşı karşıya kalınabilir.

devamını oku
Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır ?

Diş sağlığını korumanın en etkili yolu, dişlerin doğru şekilde fırçalanmasıdır.

devamını oku
İmplant Tedavisi Nedir?

Hastaların farklı nedenlerden ötürü kaybettiği dişlerin yerine yeni dişlerin oluşturulması, diş implantıdır.

devamını oku

iletişim

Soru, görüş ve öneri istekleriniz için aşağıdaki iletişim kanallarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

adres

İsmet İnönü 1.Cad. No:102D TEPEBAŞI / ESKİŞEHİR

haritada göster
iletişim formu