Diş Estetiği Nedir ?

  • 21.11.2019
  • HABER
Diş Estetiği Nedir ? | Blog

Eskişehir’de Diş estetiği konusu özellikle diş tedavisi gören hastalarımız tarafından çok sık sorulmaktadır.Diş Estetiği, diş ve diş etinin yeniden şekillendirilmesi olarak tanımlanır. Estetik Diş Hekimi, kişinin diş ve yüz yapısını değerlendikten sonra, en uygun şekilde diş estetiğini gerçekleştirir. Diş eti bakımı, dişlerin yapısı ve görünümü dışında; yüz şekli de estetiğin en doğru şekilde yapılması için önemlidir. Diş sağlığı bilgisinin yanı sıra, estetik bilgisi de önemli olduğundan en iyi Eskişehir diş hekimi estetik diş uygulaması için tercih edilmelidir.

 

Var olan kalıcı lekelerin giderilmesinde diş beyazlatma yöntemi kullanılır. Dişlerinizin kusursuz bir beyazlıkta olması sağlanır. Beraberinde yapısı zarar görmüş, orantısız olan dişlerde de diş estetiği uygulanır. Çene yapınıza göre dişlerinizin küçük olduğu tespit edilirse, bu sorunun çözümünü diş estetiği yöntemi ile sağlayabilirsiniz.

 

Tedavi, dişlere kimyasal olarak bağlanabilen seramik maddelerle yapılmaktadır. Diş eti ve dokusuna hiçbir şekilde zarar vermeyecek maddeler seçildiğinden estetik sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmamaktadır. Porselen ve lamine venerler kullanılarak, dişler estetik bir görünüme kavuşur.

 

Diş Estetiği Kimlere Uygulanır ?

Diş Estetiğinin uygulanma amacı, kişinin istediği gülüşe ulaşmasını sağlamaktır. Bu sebeple uygulama, sadece sağlıklı dişlere yapılmaktadır. Diş etinde herhangi bir problem yoksa, estetik uygulanabilir. Diş eti ya da diş sağlığı problemi olan kişilerde ise ilk olarak sağlıklı diş yapısı elde edilip, sonrasında estetik yöntemler uygulanır. Dişlerde iltihaplanma ya da diş taşı olması, direkt diş estetiği uygulamasının yapılmasını engeller.

15-16 yaşından sonra diş estetiği yapılması uygundur. Bu yaş grubunda estetiği gerektiren durumlar arasında diş etinin normalin üstünde büyüme göstermesi bulunuyor. Kişinin dişleri aslında küçük olmadığı halde, olduğundan küçük gözükebiliyor. Dişlerin çene kemiğinde sürmesi süreci tamamlandıysa, diş estetiği yapılabilir.

Estetik uygulamasının en çok yapıldığı yaş grubunun 30 yaş ve sonrasıdır. Nano teknoloji ile dişlerin beyazlatılması, estetik dolguların yapılması ya da cerrahi kemik oluşturulması gibi estetik tedavileri bulunmaktadır. Tek tek dişlere estetik uygulamasının istendiği durumlarda ise full seramik ve lamineler ile işlem yapılır. 

Yaşlılık belirtileri arasında olan diş eti çekilmesi, dişlerin uzamasına neden olur. Cildin sarkması, damak yapısının bozulmasıyla meydana gelen bu durum, estetik tedavi ile sonlandırılabilir. 

Yaşlanma ve yaşlı görünüm diş estetiği ve gülüş tasarımı ile büyük oranda çözülebilir.

Gülüş tasarımı çalışması ile yaşlı görünümün de önüne geçebilirsiniz.

 

Diş Estetiğinin Önemi

Dişleri tam anlamıyla estetik görünen kişi sayısı sınırlıdır. Bu sebeple diş estetiği tedavisi bir ihtiyaçtır diyebiliriz. Her şeyden önce dişlerinizin güzel görünmesi, iyi bir gülüşünüzün olmasını sağlayacaktır. Bu sayede gülerken dişlerinizi saklamaya çalışmak gibi bir çaba içine girmenize gerek kalmaz. 

Diş sağlığına ve dişlerin estetik görünümüne kavuşan kişilerde özgüvenin arttığı biliniyor. Genellikle konuştuğunda dişleri kötü gözüken kişilerde ağızlarını kapatarak konuşma eğilimi vardır. Bu durum kişinin kendine olan güvenini büyük ölçüde azaltır. Estetiğin yapılmasının ardından hissedilen güven duygusu ile diğer insanlarla daha kolay iletişime geçilmesini sağlar.

Tedavinin gerçekleşmesi halinde, dişleriniz olduğundan da beyaz görünür. Diş dizilimi ve konumu ayarlanmış olur. Beraberinde diş etinin rengi ve biçimi de estetik bir görünüm kazandığından, hem sağlıklı hem de iyi görünen dişlere kavuşmuş olursunuz. Yapılan işlemin sonunda diş ve dudakların bir bütün halinde olduğunu göreceksiniz. Dişler dudaklara uyumlu şekilde tasarlanacaktır.

Estetik tedavi sonucunda sadece dişlerde değişim görülmez. Kişinin çene yapısı ve yüzündeki ifadede de değişim yaşanır. Bu değişim, altın orana uygun şekilde yapılıyor. Çene, diş ve yüz görüntüsü kendisinde negatif etki yaratanlarda, diş estetiği uygulamasının kesin sonuç verdiği söylenebilir.

Sosyal yaşamınızda ve özel hayatınızda diş problemlerinden ötürü kendinizi eksik hissedebilirsiniz. Estetik uygulamalar yaşadığınız bu eksikliği ortadan kaldırmaktadır.Bu sayede güzel görünen beyaz dişler ile hayal ettiğiniz sosyal yaşantıyı elde edebilirsiniz.

blog

Hollywood Gülüşü / Hollywood Smile Nedir?

Mükemmel bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin tercihi olan Hollywood smile, sağlıklı dişler ve simetrik dudaklara karşılık görülüyor.

devamını oku
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir ?

Ağız hijyeninin doğru şekilde sağlanmadığı durumlarda, ağız kokusu ile karşı karşıya kalınabilir.

devamını oku
Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır ?

Diş sağlığını korumanın en etkili yolu, dişlerin doğru şekilde fırçalanmasıdır.

devamını oku
İmplant Tedavisi Nedir?

Hastaların farklı nedenlerden ötürü kaybettiği dişlerin yerine yeni dişlerin oluşturulması, diş implantıdır.

devamını oku

iletişim

Soru, görüş ve öneri istekleriniz için aşağıdaki iletişim kanallarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

adres

İsmet İnönü 1.Cad. No:102D TEPEBAŞI / ESKİŞEHİR

haritada göster
iletişim formu